
RESTAURANGEN
E-post: restaurang@krusmynta.se
Telefon: 0498-296900
ÖPPETTIDER I RESTAURANGEN
2 – 26/11 stängt
ADVENT
27/11 – 20/12 öppet varje fre, lör, sön kl 11.130-15 (köket till 14.30)
julinspirerande luncher i advent, meny kommer inom kort.
Julbord för större grupper på förfrågan restaurang@krusmynta.se
KRUSMYNTANÄTTER/KONSERTBILJETTER 2026
THOMAS STENSTRÖM 22/7 -26
MISS LI 27/7 -26
MOLLY SANDÉN 28/7 -26
VERONICA MAGGIO 4/8
KRUSMYNTANÄTTER 2027
Vem blir 2027 års uppställning? Spänningen är olidlig. Så snart allt är klart släpper vi biljetter inför nästa sommar. Håll utkik i våra sociala medier.
Säsong 2027 – Vi söker nya stjärnor till vårt team!
RESTAURANG, GRILLKVÄLLAR, GLASSCAFÉ, KONSERTKVÄLLAR
Inför sommarsäsongen 2027 söker vi på Krusmyntagården engagerad och serviceinriktad personal som vill vara en del av vår unika arbetsplats vid havet.
Hos oss får du inte bara arbeta i en fantastisk miljö – sommaren bjuder även på stora konserter och livliga kvällar med fullt hus, högt tempot och stark samanhållning.
Vi söker dig som vill arbeta i ett härligt gäng och som brinner för mat, service och att skapa minnesvärda upplevelser för våra gäster. Just nu söker vi:
- Kockar
- Servispersonal
- Runners
- Hovmästare
- Diskare
- Andra viktiga roller bakom kulisserna
Vill du vara med och skapa något riktigt speciellt nästa sommar? Skicka in din ansökan redan idag – vi rekryterar löpande inför säsongen 2027!
Skicka din ansökan till rekrytering@krusmynta.se
Från mars/april till oktober, hela eller delar av perioden beroende på vad som passar dig bäst.
Välkommen till en sommar fylld av smaker, musik och minnen för livet!
Grillkvällar
Öppet under juli månad:
Våra grillkvällar är verkligen en matupplevelse utöver det vanliga i vår unika miljö med utsikt över örtagården & havet. Lokala och utvalda råvaror grillas och lagas med största omsorg och till det serveras utvalda drycker. I lagom takt serveras de olika rätterna till bordet så du och ditt sällskap hinner njuta av smakerna & utsikten på bästa sätt. Barnen är självklara gäster och när de tröttnat på att sitta still finns både lekplats och pingisbord för att stilla spring-i-benen. I butiken ges möjlighet att kvälls-shoppa till kl 19. Hundar är som alltid välkomna och för deras skull finns gott om vattenskålar. När vädret är med oss skapas extra magi med solnedgång i den obrutna horisonten.
Krusmyntas Glasscafé
Glasscaféet är nu stängt för säsongen, öppnar för säsongen 22/6.
Här hittar du mjukglass, gelato, saffranspannkake med salmbärssylt, kaffe från Gute rosteri, te från Kränku och svalkande drycker. Allt i en mysig miljö med några sittplatser inne och många ute.

GT-Villan
Stängt för säsongen
För några år sedan blev GT-Villan med eget kök och vilken succé det blev! Våra Goda viner, vår egna gin, martallar och solnedgång i havet och upplevelsen är total.

